5 ימים בצפון טנזניה, 3 ימי טרק בהרי האסמברה ושבוע בזנזיבר

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

טנזניה – ספארי וטיול בלשוטו (רכס האסמברה)
שלום לכולם 🙂 אני וחברה שלי Tzlil Kiva, חזרנו השבוע מטיול של שלושה שבועות בטנזניה.
ו בעקבות העזרה הרבה שקיבלנו בקבוצה חשבנו לכתוב קצת על הטיול שלנו בתקווה שזה יעזור לכמה אנשים פה בארגון הטיול שלהם.
אשתדל לפרט על הדברים החשובים שאנחנו למדנו שם ושראינו שפחות קל להשיג מידע עליהם , ובנוסף קצת חוויה אישית:).
הטיול שלנו כלל ספארי של חמישה ימים בצפון טנזניה, טרק בהרי האסמברה של שלושה ימים ושבוע בזנזיבר ( בין לבין היו ימי טיסות וימי נסיעות).
על פי מה שראינו מכיוון שיש הרבה מאד מידע על זנזיבר וקבוצות ספציפיות בשביל זנזיבר, לא אכתוב פה על זנזיבר אבל מי שבכל זאת מעוניין מוזמן לפנות אלי בפרטי ואשמח לעזור גם בזה.
דברים כללים:
חיסונים : עשינו את כל החיסונים שעליהן המליצו במרפאה למטיילים, ובנוסף החלטנו בגלל אופי הטיול שבנינו לעצמנו לעשות גם חיסוני כלבת. את תהליך ההתחסנות התחלנו בערך חודש לפני הטיסה. החיסון היחיד שלא היה במרפאת המטיילים זה צהבת A ואותו ניתן לקנות ולהתחסן בקופות החולים.
בנוסף לקחנו את הכדורים מלרון ולאף אחד מאתנו לא היו תופעות לוואי.
טיסה: טסנו דרך אתיופיאן במחיר של $700 לאדם (כולל מזוודה עד 23 קילו) .
בטיסה לטנזניה נחתנו בשדה התעופה קילמנג'רו ובחזור חזרנו מנמל התעופה בסטון טאון. גם בטיסה הלוך וגם בטיסה חזור עשינו עצירת ביניים באדיס אבבה למשך 4 שעות.
את הטיסה הזמנו ישירות מהאתר של אתיופיאן אירליינס שם מצאנו את הטיסה הטובה ביותר בשבילנו גם ביחס לאתרים כמו Kayak או Skyscanner .
הטיסות היו מעולות , עמדו בזמנים וכל החפצים שלנו הגיעו בשלום.
למי שעוד לא טס לאפריקה וזה פעם ראשונה שלו כמונו שהוא טס עם אתיופיאן מהחוויה שלנו מדובר בחברה רצינית וטובה מאד
סים מקומי: מהחוויה שלנו ממומלץ לקנות כרטיס SIM מקומי ולא לעשות חבילה מהארץ. קנינו כל אחד כרטיס 5 GB במחיר של בערך 40 שקל (אצלי בפלאפון הוספתי גם חבילת שיחות מקומיות- מומלץ) ואף אחד מאיתנו לא הגיע אפילו 1GB בשלושה שבועות ( ולא חסכנו באינטרט או התחברנו רק בWIFI) . בדיעבד חבילה של 2 GB לכל אחד הייתה מספיקה בשבילנו, מה גם שלא בכל מקום יש בכלל אפשרות להשתמש באינטרנט בכלל.
ספארי:
מדריך : התחלנו לחפש חברה או מדריך לסגור איתו ספארי בערך חודש וחצי לפני הטיסה וסגרנו את הפרטים ממש שבוע לפני הטיסה.
חשוב בנושא הזה לעשות בדיקה משמעותית ולדבר עם מספר רב של חברות . בנוסף לכל הצעת מחיר כדאי לבקש פירוט של מרכיבי התשלום (לינה , מיסים , רכב וכו') כי מעבר להבנת המחיר ועל מה אתם משלמים זה נותן בסיס השוואתי טוב יותר של תשלום מול מה אתם מקבלים בין ההצעות.
אז אחרי חיפוש ארוך ומתיש , בהם דיברנו עם המון חברות ומדריכים גם בארץ וגם בטנזניה , החלטנו לסגור עם ג'וזף קני.
חשוב להדגיש כי אנחנו לא רצינו לעשות ספארי עם אוטו של 6 אנשים מתוך מחשבה שאנחנו רוצים כמה שיותר להחליט על קצב הטיול שלנו ועל מה הוא יכלול . חשבנו להצטרף לעוד זוג אך בגלל שההפרשים היו נמוכים יחסית החלטנו להשקיע עוד קצת ולעשות טיול פרטי דבר שהשתלם בסופו של דבר ולטעמנו זה הייתה החלטה נכונה. אמנם להצטרף ל6 היה חוסך לנו בעלויות בצורה משמעותית (בערך הפרש של 350-400 דולר לבן אדם – בהצעות הזולות שקיבלנו) אך בסופו של דבר חשוב לראות שבטיול כזה לא מחפשים זול ומשלמים ביוקר. אנחנו נהנו מאד מלהיות לבד בג'יפ יחד עם המדריך וזה אפשר לנו להרגיש שאנחנו באמת מקבלים את מה שרצינו ומה שתכננו.
לגבי ג'וזף, אומנם בהתחלה השיחות בווטסאפ התנהלו בצורה קצת איטית אך בסופו של דבר יצאנו מרוצים מאד ! קיבלנו כל מה שהובטח לנו ושסיכמנו מראש איתו והוא עזר לנו עם כל מה שביקשנו thank you again Joseph ! Joseph Kenny
בנוסף היה לנו מדריך מעולה בשם זברון ושף מצוין בשם אריק, שליוו אותנו לאורך הטיול והיו חלק משמעותי בהפיכת הטיול לטיול מצוין .
לינה לפני ואחרי הספארי:
למרות שג'וזף הציע לנו לינה ללילה שלפני הספארי העדפנו לסגור את זה לפני בעצמנו . שני הלילות היו בארושה . ההגעה מהשדה תעופה למלון בעזרת ג'וזף.
תוכנית הספארי:
מחיר : 1150$ לאדם.
סגרנו עם ג'וזף תוכנית טיול של חמישה ימים שכללה את הפארקים הבאים (על פי הסדר):
טרנגירי (יום אחד) , סרנגטי (יומיים ), נגורנגורו (יום) ואגם מניארה (יום).
מהחוויה שלנו לא היינו מוותרים על שום פארק . לכל פארק היה את הייחוד שלו ולכן לדעתנו שווה לא לוותר עליהם. ראינו את כל החיות שסיפרו עליהם (כולל חמשת הגדולים והקרנף הנדיר) ובאמת הרגשנו שהשילוב עם הפארקים יחד עם המזל שיצא לנו, יצר טיול שאנחנו שמחים על כל רגע שישבנו ותכננו אותו ועל כל רגע שהיינו בו☺.
אחד הדברים החשובים בתכנון הטיול זה בחירת העונה המתאימה על אחת וכמה וכמה בספארי ולכן לדעתנו אין מה לטוס בעונה מוגדרת "כעונה לא מתאימה" מראש, שכן גם בעונות מומלצות יכול לרדת שם גשם. לנו אישית היה מזג אוויר מצוין וזה היה אחד הדברים החשובים בסופו של דבר להצלחת הטיול. יתכן שבעונות המומלצות המחירים יהיו גבוהים יותר אבל שוב חבל לקחת בזול ולשלם ביוקר.
מיסים לפארקים :
עד שלא הגענו לפארקים לא הבנו למה אנשים לפני כמה שנים כותבים על מחירים של 850 דולר לאדם לטיול פרטי, והיום גם בקבוצה של 6 זה נחשב מחיר זול. אז למי שגם כמונו תהה על העניין, להבנתו בשנים האחרונות היו מספר העלאות מיסים לכניסה וללינה בפארקים מה שכמובן מייקר את השהות בהם בצורה משמעותית. למעוניינים , אלו פחות או יותר המיסים עכשיו ( אני החלטתי לפצל את התשלום כניסה לפארקים מהמחיר הכולל ושילמתי אותם בשער הכניסה לכל פארק באשראי שלי, אז אני אכתוב לפי הקבלות , למי שיש מידע אחר מוזמן לתקן אותי):
טרנגירי -53 דולר לאדם
אגם מניארה-53 דולר לאדם
סרנגטי*-71 דולר לאדם
מעבר בנגורגורו-71 דולר לאדם
ירידה למכתש נגורורו-295 דולר לג'יפ
*כדי להגיע לסרנגטי בדרך היעילה ביותר יש לעבור בתוך נגורנגורו וגם לחזור ממנו ככה שמשלמים על מעבר בנגורנגורו פעמים. לפי מה שהבנתי ניתן גם להקיף את נגורונגורו כדי הגיע לסרנגטי אבל לפי מה שהבנתי מדובר בעיקוף לא מומלץ של מספר ימים.
** לכל פארק יש עלות נוספת של לינת לילה בו , העלות בכל פארק שונה ומשתנה בהתאם לצורה שבה לנים במקום (קמפינג או לודג') .
*** התשלום הוא ל24 שעות, לכן כאשר כתבתי יומיים בסרנגטי בסופו של דבר יצא לנו להיות שם בערך 24 שעות למרות שהיינו שם בשתי יממות שונות (צהרים של יום שישי עד צהרי יום שבת). מה שאנחנו לא לקחנו בחשבון בתכנון הטיול שכדאי לשים לב אליו הוא הנסיעות וזמני ההתארגנות לפני הכניסה לפארקים דברים שלוקחים זמן וצריך לקחת אותם בחשבון כחלק מהיום ובתכנון המסלול.
לינה במהלך הספארי: סיכמנו עם ג'וזף על לינה שחלקה ישנו בלודג' מחוץ לפארק שנקרא Destination Ngorongoro Front Lodge שהיה מצוין וחלק אחר שינה באוהלים בתוך הפארקים (simba campsite וseronera campsite) ,שם היו תנאים מינימליים הדרושים ולנו זה הספיק. חשוב להוסיף שמדובר על לינה בספארי על כל המשתמע מכך , לדוגמה ראינו צבוע בכניסה לחדר אוכל בלילה (למרות שהיה מואר בתוך החדר אוכל) וביום אחר בבון לקראת החשיכה. למי שחושש רצוי שייקח זאת בחשבון למרות שיש שם באזורי שינה רינג'רים ששומרים מפני חיות .
משקפת ומצלמה איכותית: מומלץ מאד! משדרג לחלוטין את הטיול ואנחנו, שאנחנו לא חובבי צילום גדולים בסוף שמחנו שיצאו לנו תמונות טובות . בנוסף חלק מהחיות לא תמיד רואים מקרוב במיוחד ולכן גם משקפת זה דבר חשוב מאד .לדוגמה :גם במשקפת לקח לנו כמה דקות טובות להבין שאנחנו רואים קרנף ולהתפקס עליו ככה שכנראה בלי משקפת בכלל לא היינו מבינים שזה קרנף.
לשוטו
למי שחושב ומתלבט לשלב טיול ברכס האסמברה , אנחנו ממליצים שילך על זה ☺
רצינו לשלב את הטיול הזה גם קצת כדאי לטייל ברגלים וגם להרגיש קצת מקום פחות מתויר עם כפרים אותנטיים ונופים מדהימים ואין ספק שקיבלנו מעבר למה שרצינו. הרכס מדהים ולהרגשתנו שם למדנו הכי הרבה על התרבות המקומית . הטיול עצמו לא קשה מדי וניתן לראות בו גם חיות כמו לטאות מיוחדות , פרפרים בשלל צבעים וקופי קלמבס .
בנוסף בדרך רואים הרבה צמחיה וכפרים מוקמים (הרבה ילדים שרצו אחרינו) ככה שבאמת הרגשנו שזה טיול מעולה למטרות שלנו.
ארושה ללשוטו: לקחנו אוטובוס שאמור לצאת ב6 בבוקר ( יצא 0620 בערך) והגענו סביב 1330. זה נסיעה ארוכה ותהיו מוכנים שבעצירות ינסו לשכנע אתכם לקנות דברים . מחיר:18000 שילינג אחד.
תוכנית טיול:
מקום נחמד מאד אפשר לצאת ממנו גם לטיולי יום וגם לטרק שנגמר בכפר מטאה ( עם תצפית יפה מאד לגבול עם קניה) . אנחנו קיצרנו את המסלול למטאה בכך שלקחנו תחבורה מסוף יער מגמבה לכפר שנקרא רנגווי (שם ישנו במנזר נחמד מאד) ומרנגווי הלכנו עד מטאה (שם ישנו במקום שנקרא mambo cliff).
בנוסף עשינו יום נוסף שבו טיילנו למפלי מקאזו ולתצפית אירנטה. התצפית עצמה מדהימה שווה ממש ובמפלים אומנם אין משהו מיוחד מדי (המפלים נחמדים ואפשר לראות שם את המקומים מכבסים במקום כי לשם הם יורדים לעשות כביסה) אבל מדובר במסלול קליל של שעה לכל כיוון ולמי שיש את הזמן אין ספק שיהנה גם מזה.
מדריך: את הטיול סגרנו עם חברה שנקראת Tupande Usambara Lushoto , חברה מקומית שחלק מהרווחים גדול מהרווחים שלה הולך לטובת פרויקטים קהילתיים ( חלק מהם המדריך שלנו סיפר לנו במהלך הטיול) . ליווה אותנו לאורך כל הדרך המדריך אבו שהיה בחור נחמד וצנוע מאד , דאג לכל מה שהיינו צריכים ואפילו לימד אותנו קצת סווהילית שימושית☺.
המחיר שסגרנו איתם הוא 53 דולר ליום , שזה גם המחיר הטוב ביותר שמצאנו לאחר בדיקה עם מדריכים נוספים.
לינה בלשוטו: ישנו בLawns hotel שזה מקום מצוין לישון בו והוא במרחק הליכה של רבע שעה בערך מתחנת האוטובוס. לחצו כאן למעבר לדף המלון!
לשוטו לזניזבר :לקחנו אוטובוס מלשוטו לטנגה ,עיר חוף עם נמל תעופה קטן , ממנה לקחנו טיסת פנים לסטון טאון. הנסיעה מלשוטו לטנגה לקחה בערך 4 וחצי שעות ועלתה 8000 שילינג לאחד.
הטיסה עצמה היתה טיסה שסגרנו דרך חברת AURIC מישראל, והיא היתה טיסה מנמל תעופה קטן בטנגה במטוס של בערך 13 איש (מה שהפך את הטיסה לחוויה בפני עצמה) . הטיסה ערכה בערך שעה (כולל עצירה באי פמבה) .לגבי המחיר שלה אנחנו שילמנו מחיר גבוה כי טסנו יום לפני השנה החדשה שייקר מאד את הטיסה, אבל ראינו שלרוב הטיסות עולות בין 70-80 דולר פחות או יותר.
זהו אנחנו באמת נהנו מאד , מדובר בארץ מדהימה ומקווים שעזרנו בקצת.
לכל שאלה מוזמנים לפנות בפרטי☺
והכי חשוב , בחרתם יעד מדהים אז תהנו!
אהבת? דרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בזנזיבר מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על זנזיבר!