סטון טאון

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

סטון טאון - למה חובה לבקר בעיר העתיקה של זנזיבר?

זנזיבר היא אי של עירוב תרבויות. לאורך ההיסטוריה הגיעו הנה מגוון עצום של תרבויות כמעט מכל רחבי העולם. המרכזיות של האי, והפוריות הגדולה שלו, משכו אליו לאורך השנים המוני כובשים, סוחרים או מהגרים שונים. סטון טאון היא העיר אליה הגיע בליל התרבויות הזה – וכל תרבות השאירה בה את חותמה בצורה זו או אחרת. מי שרוצה לחוות באמת את זנזיבר, על ההיסטוריה והתרבות שלה, כדאי שיעצור בסטון טאון.

עיר האבן היא אחת הערים הפופולאריות בזנזיבר. היא שוכנת על החוף המערבי של זנזיבר והיא אתר היסטורי שמושך לא מעט תיירים בכל רחבי העולם. כבר בשנת 2000 הוכרזה עיר האבן ston twon , כאתר היסטורי ומורשת עולמי. בעיר תמצאו לא מעט בתים אשר בנויים באבן גיר אלמוגית ואשר עברו בתחילת המילניום שיפוץ.

סטון טאון – עיר האבן והנמל

עיר האבן STON TWON וחשיבותה

עיר האבן ston twon, אשר נמצאת ברובע ההיסטורי של זנזיבר חשיבות היסטורית ואומנותיתת במזרח אפריקה. בעיר תמצאו ארכיטקטורה מהמאה ה-19 והשפעות של תרבויות שונות כגון: הסוואהילית, המורית, הערבית, הפרסית, ההודית. כמו כן תוכלו לראות אף אלמנטים אירפואים שונים שאף הם השפיעו רבות עליה.

היכן ממוקמת עיר האבן STON TWON?

עיר האבן  ,ston twon ממוקמת בחוף המערבי של זנזיבר, היא כוללת לא מעט מקומות היסטוריים, שווקי רחוב, סימטאות עתיקות, מסעדות ועוד. העיר משרתת את שדה התעופה הבינלאומי עביד אמאני קארומה אשר מרוחק כ-5 ק"מ מהעיר. על מנת להגיע לעיר האבן ston twon, תצטרכו לקחת טיסה לשדה התעופה הבינלאומי של זנזיבר. הכניסה לעיר האבן ston twon, מתבצעת דרך מדאר א סלאם (Dar es Salaam), באוניה. כמו כן, ניתן לקחת אוניה מדאר א סלאם (Dar es Salaam) או מפמה (Pemba)  אל עיר האבן.

סטון טאון, עיר האבן בתרגום חופשי, היא עיר הבירה ההיסטורית של זנזיבר. זו הייתה עיר הנמל המרכזית, שקישרה בין האי לבין היבשת. כלומר, רוב הכניסות והיציאות אל האי בוצעו מכאן. כאן מוקם השלטון – בכל פעם שלטון אחר – ומכאן העניינים התנהלו.

למעשה, זהו המצב עד היום. סטון טאון היא האזור העתיק של זנזיבר סיטי, עיר הבירה הנוכחית של זנזיבר. גם היום זהו מיקומו של הנמל העיקרי של האי (אם כי לא היחיד). בנוסף לכך, כאן ממוקם גם נמל חשוב נוסף – נמל התעופה הבינלאומי של האי. למעשה, עד היום סטון טאון וזנזיבר סיטי היא האזור המרכזי ביותר בזנזיבר, שער הכניסה והיציאה אל האי כולו.

בסטון טאון התגוררו, לאורך השנים, שליטים רבים ומהגרים רבים. גרו כאן הכובשים העות'מנים בימי שלטונם, אנשי המנדט הבריטי המערביים, הסוחרים ההודיים והפרסיים ואפילו מהגרים מתימן. היום, הרוב הגדול של תושבי זנזיבר סיטי הם זנזיברים טנזנים מקומיים, ולא מהגרים מן החוץ. למרות זאת, העיר שמרה על בליל התרבויות העשיר והמדהים שלה, בזכותו אף קיבלה הכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

סיור רגלי ברחבי העיר

הרחובות והסמטאות של סטון טאון מאפשרים לכל תייר ותיירת להסתובב בתוך העבר המפואר של העיר, כמו בתוך גלויה. העיר עצמה מלאה בניחוחות של תבשילים מסורתיים ומקומיים, עם התבלינים המיוחדים של האי ושל מסורת הבנטו. הארכיטקטורה היפה של העיר משמרת היטב את כל התרבויות שעברו כאן – והוסיפו כל אחד את המבנים הייחודיים שלו. כשמטיילים בעיר, שימו לב לדלתות הבתים: כל אחת מדלתות הכניסה כאן נראית מעט אחרת, ומעוטרת בגילופי עץ ייחודיים ושונים.

הטיול הרגלי ברחבי העיר יוביל אתכם, כמעט תמיד, אל אחד השווקים התוססים הפועלים בעיר. השווקים האלה הם לא בהכרח תיירותיים, בניגוד לשווקים ברבות מערי הבירה בעולם. שוק דג'רני, למשל, הוא אחד מהשווקים המקומיים המומלצים ביותר לביקור של תיירים. גם שוק הלילה שווה ביקור. זהו המקום הטוב ביותר לטעום בו אוכל מקומי אותנטי באמת, כמו שהמקומיים אוכלים, וברמת טריות שאין שני לה.

מקומות שאתם חייבים לבקר בעיר האבן STON TWON

אם אתם מחליטים להגיע לזנזיבר ולבקר בעיר האבן, ישנם כמה מקומות חשובים שאתם חייבים לבקר בהם במהלך החופשה שלכם. מקומות אלה כוללים את היעדים הבאים:

המבצר הישן- במבצע הישן שנמצא בסמוך לבית הפלאות ואשר נבנה במאה ה-17 ע"י עומנאי Omani, תמצאו מבצר מרובע הכולל חצר פנימית אשר משמשת לחנויות, בתי מלאכה וכן מופעי מחול ומוזיקה אשר מתקיימים במקום.

בית ליווינגסטון- בית ליווינגסטון הוא ארמון אשר נבנה עבור הסולטן מג'יד סעיד. הוא נמצא בעיר האבן והוא מעין אתר היסטורי ועתיק. בבית זה נעשה שימוש ע"י מסיונרים אירפואיים.

מוזיאון פלאס- מוזיאון פלאס, הוא ארמונו של הסולטן. הוא נבנה בסוף המאה ה-19 וכולל לא מעט מידע היסטורי ויצירות שונות של משפחת המלוכה בזנזיבר. המוזיאון שוכן על חוף הים צפונית לבית הפלאות. במוזיאון תמצאו חפצים שונים שהיו שייכים לנסיכה הנזנזיברית סעידה סלאם ועוד דברים נוספים.

הקתדרלה האנגליקנית- הקתדרלה האנגליקנית היא כנסייה אשר נרכשה ע"י המסיונרים ונבנתה במקום בו מכרו אנשים לעבדות. במקום היו מצליפים ורודים בעבדים במהלך עבדותם.

גני פורודחני (Forodhani Gardens)- פארק השוכן בקרבת החוף המרכזי בעיר האבן בקרוב למבצר הישן. פארק זה שוחזר לאחרונה, ובערבים אחרי השקיעה ניתן למצוא בו את שוק התיירים שמוכר אוכל זנזיברי ומאלי ים שונים ועוד.

סיורי תבלין-  בסיורי התבלינים אשר מתקיימים בעיר האבן STON TWON, תוכלו למצוא מגוון תבלינים בטעמים, ריחות ומראות שונים. כמו כן, תוכלו למצוא תכשירים קוסמטים טבעיים במחירים נגישים ונוחים וכמובן לרכוש סוגי תבלינים שונים במחירים נוחים.

בית הפלאות ((Beit-al-Ajaib – בית הפלאות אשר שוכן על חוף הים, שימש בעבר כביתו של הסולטן ולאחר מכן הפך למשובם של המפלגה Afro-Shirazi. הוא נוסד בשנת 1883 והוא הבניין הראשון בזנזיבר שהיה בו חזמל ומעלית.

 בית מרקחת ישנה  (Old Dispensary)- בית המרקחת הישנה שימש כבית חולים לעניים בשנת 1894-1887, אחר לאחר מכן הוא הפך לבית מרקחת. מדובר על אחד הבניינים ההיסטוריים והעתיקים שכולל מרפסות עץ גדולות ומגולפות, חלונות ויטראז' וכמובן קישוטים שונים שאר מעטרים אותו. בשנות השביעים הבניין נהרס בגלל שהיה ישן מאוד ושוחזר מאוחר יותר ע"י AKTC.

שווקי רחוב- אם אתם אוהבים מציאות במחירים זולים, תוכלו להגיע לשווקי הרחוב אשר כוללים לא מעט דוכנים אשר ממוקמים בתוך מבנים ישנים. תוכלו למצוא חולצות, מכנסיים, כובעים, תכשיטים ועוד.

היסטוריה ותרבות

כל אחד מהשליטים של זנזיבר קבע בה את משכנו, ולרוב – בנה אותו במו ידיו. העיר העתיקה הזו שופעת במבנים ישנים בסגנונות שונים, ואפשר לטייל ביניהם בנחת – רגלית, ברוב המקרים. יש בעיר המון אתרים שכדאי להגיע אליהם, כאן נפרט רק על מקצתם.

למבקרים בסטון טאון כדאי להגיע למבצר הישן. זהו ארמון אבן מפואר, שבנו העות'מנים בזמן ששלטו באזור. המבצר עומד עדיין על תילו והוא מרשים ביותר. בתוכו, פועל היום מרכז תרבות עשיר עם חנויות, במת הופעות ובתי מלאכה שונים, ששווה להציץ בהם.

מומלץ להגיע גם למוזיאון פלאס. זהו הארמון הישן של הסולטן שחי בזנזיבר. כיאה לארמון הסולטן, הוא נמצא במיקום חלומי במיוחד, ממש על חוף הים היפה. היום, הארמון משמש כמוזיאון המציג את חיי היום-יום של משפחת המלוכה הזנזיברית שהתגוררה בו.

בית הפלאות הוא אתר נוסף שהוא בגדר חובה למבקרים בעיר. בית הפלאות נבנה בשנת 1883 עבור הסולטן, בפאר והדר. זהו הבניין הראשון בזנזיבר שחובר למערכת החשמל, ובהמשך – הבניין הראשון אי פעם שהותקנה בו מעלית. הום, בבניין פועל מוזיאון המציג את התרבות הסוואהילית והזנזיברית.

חשוב לדעת

מתי כדאי להגיע ולבקר בעיר האבן ston twon?

כדאי להגיע לעיר האבן ston twon בחודשים דצמבר עד פברואר או יוני עד אוקטובר. בחודשים אלו מזג האוויר נעים ויבש, כך שניתן לבקר בלא מעט מקומות היסטוריים ללא חשש מגשמים באזור.

אילו חיסונים נדרשים על מנת לטוס לזנזיבר?

על מנת לטוס לזנזיבר תצטרכו להתחסן נגד קדחת צהובה, טטנוס, פוליו, צהבת, חצבת וטיפוס הבטן. בנוסף לכך, יש לקחת כדורים נגד מלריה. יש להתחסן חודש לפני ההגעה לזניזבר.

אילו כדורים יש לקחת לפני שטסים לזנזיבר?

הכדורים שתצטרכו לקחת לפני הטיסה הם מלרון MALARON שהיא נגד מלריה, יש לקחת את התרופה יום לפני ההגעה לזנזיבר ושבוע לאחר סיום היציאה.

שאלות נפוצות בנוגע לעיר העתיקה של זנזיבר הנקראת סטון טאון

השאלה צריכה להיות איך אפשר שלא להגיע לסטון טאון. כל מי שנכנס לזנזיבר יעבור דרך סטון טאון, או לפחות קרוב אליה. בין אם מגיעים דרך הים, או בדרך אווירית, הכניסה לאי חייבת לעבור דרך סטון טאון.

יש שוק מקסים, יש מבצר מיוחד, בית הפלאים שהוא מגדל שעון עם היסטוריה ענפה, קתדרלה, מוזיאונים ועוד!

סטון טאון היא אחד המקומות הטובים ביותר עבור יציאה למגוון רחב של אטרקציות. חוות התבלינים המפורסמות של זנזיבר, למשל, ממוקמות ממש מחוץ לעיר. ההגעה אליהן מהעיר היא פשוטה ומהירה. עוד אפשר לצאת לסיור באי האסירים היפה, המשמש היום בתור שמורת טבע לצבי יבשה ענקיים מסוג אלדברה.

בטח! עיר הבירה של זנזיבר היא מקום המתאים לתיירים. יש כאן מגוון רחב של מלונות, וכל אחד יכול לבחור היכן מתאים לו ללון. נכון, מבחר המלונות אינו עצום בהשוואה לנונגווי, אבל בהחלט שלא חסרות כאן אפשרויות לינה.

ההמלצה שלנו – לא לישון באיזור סטון טאון, אלא באיזור צפון זנזיבר.

מלבד שוק הלילה – שהוא המומלץ ביותר – פועלות בסטון טאון מגוון רחב של מסעדות טובות ומומלצות, חלקן מקומיות וחלקן בינלאומיות. כדאי לברר מראש, על פי סוג המסעדה המועדף עליך.

אהבת? דרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בזנזיבר מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על זנזיבר!