בית חב"ד זנזיבר

בית חב"ד זנזיבר - כל מה שצריך לדעת לשמירת מסורת בזניבר (שבת,בית כנסת,אוכל כשר ועוד)

זנזיבר היא אחד היעדים הפופולריים והאהובים ביותר על ישראלים, ולא בכדי. האי הקסום הזה יכול להציע לכל אחד חופשה חלומית במיוחד, עם צל עצי דקל, חולות לבנים, אלמוגים ססגוניים והרבה שקט ושלווה. בין אם מדובר בחופשה רומנטית וירח דבש, ובין אם מדובר עם טיול פנסיונרים שסופסוף יכולים ליהנות מהעולם – לזנזיבר יש בדיוק את כל מה שאתם מחפשים.

זנזיבר למטייל המסורתי

בתוך עם ישראל חיים זרמים רבים ושונים. יש דתיים אורתודוכסיים, המקפידים על כל תרי"ג המצוות, יש דתיים "לייט" יותר המקפידים בזהירות יתרה על שבת ועל כשרות, ויש גם מסורתיים שאינם דתיים, אשר מעוניינים לאכול אוכל כשר, להתפלל בערב שבת או להניח תפילין מדי בוקר. אפילו חילונים שאין בינם לבין הדת או המסורת דבר וחצי דבר, יהיו מעוניינים לשבת בסוכה בעת חג הסוכות או להדליק חנוכייה בזמן חנוכה.

באופן לא מפתיע כלל, כל זרמי היהודית אוהבים לנפוש בחו"ל וליהנות מנופים שונים ואחרים. גם דתיים שמרנים ביותר וגם חילונים אתאיסטים נוסעים אל זנזיבר, האי הקסום השוכן לחופי טנזניה, לחופשה חלומית. למרות שזנזיבר היא כמובן לא מקום יהודי כל ועיקר, ואפילו אין בו קהילה יהודית (וגם כנראה מעולם לא הייתה) – בהחלט אפשר להתאים את הטיול לגוון הדתי של כל מטייל ומטייל. אין שום סיבה לוותר על הביקור בזנזיבר מסיבות של כשרות או מצוות אחרות – ניתן לקיים את כל המצוות כולן ולהקפיד על כל הכללים ההלכתיים, גם בזנזיבר.

בית חב"ד זנזיבר

אי אפשר לדבר על יהודים ויהדות בחו"ל מבלי להזכיר קודם כל את בית חב"ד. לפני שנים רבות החליטו ראשי תנועת חב"ד כי בכל מקום בעולם בו נמצאים יהודים, יש להקים בית עבורם בו יוכלו לאכול, להתפלל ולקיים בנחת את מצוות התורה. בשנים האחרונות הוקם גם בזנזיבר בית חב"ד – לראשונה אי פעם. זוהי, ככל הנראה, הפעם הראשונה שבה יהודים קיימו באזור תפילות מסודרות, חגגו את החגים היהודים על פי כל הכללים והקימו מסעדה כשרה.

בית חב"ד זנזיבר ממוקם בכפר נונגווי, בצפון האי. זהו הכפר המתויר ביותר בזנזיבר, ולכאן מתנקזים מרבית התיירים. אם החלטתם לבלות את חופשתכם בנונגווי, היכולת שלכם לקיים את כל המצוות באופן פשוט וקל הופכת פשוטה מתמיד. אם בוחרים ללון ליד בית חב"ד, ניתן להגיע אליו במהלך השבתות ברגל לתפילות השונות, וכן לסעודות השבת. ברוב בתי החב"ד האורחים מתבקשים להירשם מראש לסעודות, כדי שאפשר יהיה להתארגן מראש עם כמות האוכל הנכונה.

בית חב"ד מציע לישראלים וליהודים המבקרים בזנזיבר מגוון רחב יחסית של שירותי דת: ניתן לאכול במקום אוכל כשר וביתי, להגיע לתפילות ולסעודות השבת, להתארח בחגים ועוד. בבית חב"ד, למשל, מקפידים על מצוות בניית סוכה בסוכות, הדלקת נרות חנוכה, שמיעת תקיעת שופר בימים הנוראיים, הכנת מצות ואוכל כשר לפסח ועוד. כלומר, לא משנה באיזה תקופה בשנה מגיעים – בבית חב"ד קיימת ההיערכות המתאימה לאותה תקופה מבחינת הדת.

דרך נוספת להיעזר בבית חב"ד היא באמצעות משלוחי אוכל כשר ברחבי האי. ניתן להזמין כמות אוכל גדולה מבעוד מועד. בתחילת החופשה, ניתן להגיע לנונגווי ולאסוף את האוכל, או לקבל אותו במשלוח כמעט לכל רחבי האי. במקרים בהם בוחרים שלא ללון בנונגווי, אפשרות זו הופכת קוסמת במיוחד.

ניתן ליצור קשר עם בית חב"ד זנזיבר בעמוד הפייסבוק שלהם, או בטלפון 274-957-626-255

מסעדה כשרה בזנזיבר

בזנזיבר לא פועלות מסעדות כשרות, אולם קיים בית מלון כשר המפעיל בתחומי מסעדה. ניתן ללון במלון זה, על בסיס הכל כלול או על בסיס מצומצם יותר. בנוסף, המסעדה פתוחה גם עבור סועדים שאינם מתארחים במלון.

המלון הכשר הוא כמובן מלון Sofia Sea View, הממוקם בפוואני מצ'אנגני במזרח האי ותשמחו לשמוע שהוא בבעלות ישראלית. זהו מלון בוטיק מפואר עם חוף פרטי, אבל העיקר עבור הישראלים הדתיים הוא כמובן – האוכל הכשר וההתארגנות של המקום לשבת. עבור מי שמחפש חופשה מפנקת במלונות יוקרה, מלון זה הוא אפשרות נפלאה. עבור מי שרק מעוניין בסעודה טובה וכשרה, ניתן להגיע למסעדת המלון וליהנות מארוחה נפלאה.

שאלות ותשובות נפוצות בנוגע לטיול כשר בזנזיבר

לא. תעודות כשרות הן עניין שקיים בעיקר בישראל, מאחר ובחו"ל אין רבנות ממוסדת שתוכל להעניק את התעודות האלו. עם זאת, המטבח הוא חלבי בלבד ואין בו חומרי גלם שאינם כשרים.

המלון הכשר היחידי בזנזיבר מביא אוכל כשר מהקהילה היהודית ביוהנסבורג או בייבוא אישי מהארץ

בוודאי. ניתן להתארגן עם אוכל מהבית (קופסאות שימורים, קרקרים, מנות חמות). אפשרות טובה וטעימה יותר – אך מסורבלת מעט – היא לבחור ללון במלון דירות המציע מטבח. כך ניתן לבשל את האוכל באופן עצמאי, ולדעת בוודאות כי הוא כשר ברמת הכשרות הרצויה.

אין בית כנסת. תפילות יכולות להיעשות בתוך בית חב"ד של זנזיבר

חוויה בזנזיבר מתחילה כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות