האי פמבה (Pemba)

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

האי פמבה (Pemba) הנקרא האי הירוק הוא אטרקציה בפני עצמו - שועלים מעופפים, חופים קסומים וטבע מדהים כמו שמורת הטבע של יער נגז'י. הכל על האי פבמה!

המחשבה על זנזיבר לרוב מלווה במחשבות על ים, מלון מפנק, חול לבן, מסעדות גורמה ושאר פינוקים המרכיבים חופשה חלומית. זנזיבר נחשב ליעד חם במיוחד לטיולים רומנטיים ולירחי דבש, בדיוק מסיבה זו. אבל לא הרבה חושבים על כך שזנזיבר הוא למעשה לא אי אחד, אלא מספר איים. האי המרכזי והמוכר ביותר הוא האי המכונה "זנזיבר" (למרות שיש לו גם שם אחר, רשמי), אבל חוץ ממנו – איי זנזיבר מורכבים גם מהאי פמבה ומאי נוסף.

פמבה – זנזיבר של פעם, לפני בוא התיירים

האי זנזיבר ידוע בכל רחבי העולם בחופים היפים שלו, בתושבים האדיבים שלו ובחוויה האפריקאית המקסימה שהוא מציע. בזכות הפרסום הרב שלו, תיירים רבים מגיעים מדי שנה לזנזיבר כדי לחוות את כל היופי והקסם האלה. אבל לפרסום ולתיירותי יש מחיר: זנזיבר של היום שונה לגמרי מזנזיבר האותנטית והאקזוטית, של פעם. במדינת עולם שלישי אפריקאית ואותנטית, אין מלונות יוקרה ופאר, ואין מסעדות בעלות כוכבי מישלן שרק התיירים יכולים להרשות לעצמם לאכול בהן.

האי פמבה, השוכן 50 קילומטרים צפונית לזנזיבר בסך הכל, הוא בדיוק הזנזיבר המקורי והאותנטי של פעם. מבחינת התרבות והגיאוגרפיה, אין הרבה הבדלים בין האי זנזיבר לאי פמבה. בשני האיים יש חופים מדהימים, צמחייה ייחודית, אקלים נעים, צמחייה פורה ותרבות סווהילית. אבל בעוד שזנזיבר הפכה תיירותית ביותר, פמבה נשארה בדיוק כפי שהייתה לפי עשורים – ולא התאימה את עצמה אל צרכי התיירים. מי שרוצה לחוות את זנזיבר המקורית, ללא שווקי התיירים ועם הטבע המקורי והאמתי, צריך להגיע לפמבה.

מה יש בפמבה?

פמבה כאמור שימרה היטב את התרבות הסווהילית שלה, ולא כל כך נפתחה אל העולם. לכן, התרבות השחורה כאן שולטת ביד רמה. האי הוא אחד ממקומות העיסוקים המרכזיים בעולם היום אשר עוסקים בכישוף, מאגיה ורפואה אלילית. הרפואה המסורתית, שהתפתחה באפריקה לאורך אלפי שנים וללא גישה לרפואה המערבית והמודרנית, עדיין צומחת כאן ביתר שאת. אנשים רבים מגיעים מכל העולם על מנת לחקור את התרבות הזו, או על מנת לחפש מזור לכאביהם ומחלותיהם, לאחר שנואשו מהרפואה המערבית המקובלת.

מלבד זאת, פמבה מתאפיינת בחופים עוצרי נשימה לא פחות מחופי זנזיבר – אבל ללא המוני התיירים, וללא מלונות ושירותי חוף. חוף פשוט, כמו שהוא היה נראה בעבר הרחוק. חוף וומאווימבי, למשל, הוא אחד החופים היפים ביותר בעולם, והביקור בו מבטיח בידוד כמעט מושלם (למעט, כמובן, המקומיים אשר מתגוררים במקום ובאים לרחוץ בים).

פמבה מהווה בית גידול למגוון רחב של מינים נדירים של בעלי חיים, כמו למשל השועל המעופף הייחודי לאיי זנזיבר (שבאי זנזיבר עצמו כבר לא ניתן לראות אותו). טיול לשמורת הטבע של יער נגז'י מאפשר הצצה אל קופים ואנטילופות מיניאטוריים, שלושה סוגים של ציפורים אנדמיות החיות אך ורק בזנזיבר, ועוד מינים רבים.

באי קיימות גם עתיקות שונות, ואתרים ארכיאולוגיים, בהם ניתן לבקר. נוסף על כך, כדאי לבקר במזקקת השמנים של האי, אשר מייצרת ממגוון הצמחים והתבלינים המיוחדים של האי שמנים אתריים ושמני מאכל. ספק אם תראו משהו מסוג זה במקום אחר על פי הגלובוס.

אבל גולת הכותרת של פמבה היא ללא ספק – הצלילה. בפמבה אתרי צלילה ושנורקלינג מרהיבים במיוחד, שאי אפשר לראות במקומות אחרים (וגם לא באזור האי זנזיבר). לרוב, מי שיגיע לביקור בפמבה – יעשה זאת על מנת ליהנות מהחיים התת-ימיים המדהימים שמתרחשים באזור האי.

איך מגיעים?

לא קל להגיע לפמבה – וייתכן כי זה מה ששמר על האי כל כך בתולי. ניתן לקחת מעבורת מהאי זנזיבר. כמעט בכל יום יוצאת מעבורת בין האיים, להפלגה שאורכה בין שלוש לשש שעות (תלוי בתנאי הדרך והים). דרך קצרה יותר היא להגיע בטיסה פנימית, היוצאת מהאי זנזיבר ונוחתת בפמבה.

כדאי לדעת כי בפמבה חיות שתי קבוצות נפרדות של תושבים: תושבי פמבה המקוריים, וכן קבוצה גדולה של פליטים אשר נמלטו מעומאן. לאור שמועות על מתחים פוליטיים ואירועי פשיעה בין שתי הקבוצות, לעיתים תיירים בוחרים להימנע מההגעה לאי. עם זאת, אם נערכים כראוי ומבררים היכן כדאי ללון ולבקר, אין כל צורך להימנע מהביקור באי היפה והמיוחד הזה.

אטרקציות וטיולים באי פמבה

יש מספר אטרקציות וטיולים שאסור להפסיד. ראו כאן למטה את ההמלצות שלנו!

מלונות באי פמבה

אין הרבה מלונות על האי פמבה (8 בסך הכל)
אך אנו נמליץ כאן על 4 שקיימים וגם טובים למטיילים ישראלים!

Pemba Paradise – מלון טוב נמצא בצפון האי פמבה. ציון 8.1 בבוקינג.
לחצו כאן לכניסה לדף המלון

Lala lodge Pemba Zanzibar – מלון בסגנון לודג', בחוף הדרום מערבי של האי פמבה. ציון 8.3 בבוקינג.
לחצו כאן לכניסה לדף המלון

Emerald Bay Resort – מלון קלאסי על החוף הדרומי בצד שיותר קרוב לזנזיבר. ציון 8.3 בבוקינג!
לחצו כאן לכניסה לדף המלון

Pemba Eco Lodge – מלון שהוא חוויה. מלון על טהרת האקולוגיה. בחוף הדרומי קרוב לזנזיבר. ציון 8.4 בבוקינג.
לחצו כאן לכניסה לדף המלון!

Booking.com

שאלות נפוצות בנוגע לאי פמבה

אפשר להגיע לפמבה בטיסה פנימית (מהאי זנזיבר או אפילו מהיבשת, למשל מדאר א-סלאם). לחלופין, אפשר להגיע לאי באמצעות מעבורת היוצאת מהאי זנזיבר. ישנן כמה חברות שונות המפעילות את המעבורת, וכדאי להתעדכן מראש בזמני ההפלגה. הפלגה יוצאת כמעט בכל יום, פעם אחת ביום.

יש בפמבה מלונות, אבל אין לצפות למלונות היוקרה והפאר של האי זנזיבר. פמבה היא אי בתולי ושקט, וככזה – הוא לא מותאם להמוני תיירים.

אין מעקב מסודר אחרי כמות התיירים באי, ככה שאין לשאלה הזאת תשובה מדויקת. עם זאת, האי איננו מתויר ברמה של זנזיבר. במקרים רבים, אפשר לא לפגוש אף תייר נוסף על האי ורק מקומיים. יש לכך יתרונות, וכמובן שגם חסרונות. אם יש לכם זמן ואתם רוצים להעשיר את הטיול שלכם בזנזיבר, האי פמבה הוא תוספת מצוינת לטיול מושלם!

 50 קילומטר צפונית לאי זנזיבר

אהבת? דרג!

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בזנזיבר ללא עלות השאירו פרטים👇

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בזנזיבר מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על זנזיבר!